Küresel Isınmanın Etkileri…

Yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından biri de düzensiz plansız programsız şekilde gelişen sanayileşme ve buna bağlı ortaya çıkan sorunlardır. 

İnsanlık olarak bitip tükenmeyen hırslarımız yüzden dünyanın doğasına zarar verdiğimizin farkında bile olmadık.

Nitekim geldiğimiz noktada küresel ısınma dünyanın en büyük sorunu haline geldi.

Küresel Isınmanın etkilerini azaltma adına bir takım toplantılar ve anlaşmalar yapılmış olsa da gelinen süreçte anlaşmalara uyulmadığı ve toplantıların hiçbir manası olmadığı ortaya çıktı.

Gerek Kyoto Protokolüne uyulması, gerekse de son Paris İklim konferansında alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda bir çok devlet isteksiz davranmaktadırlar.

İnsanlık olarak özellikle son 10 yıl yaşadıklarımıza baktığımızda KÜRESEL ISINMANIN tüm yaşadıklarımızdan daha büyük sorun olduğu gerçeğini bir kez daha görmüş olduk.

Dünyamızın geneline baktığımızda yaşanan olağandışı doğa olaylarının temelinde Küresel Isınma olduğunu görüyoruz.

Ani basınç değişikliklerine bağlı meydana gelen HAVA olayları birçok sellere ve bu sellere bağlı ölümler…

Küresel Isınmanın ülkemizdeki etkileri nelerdir.

Ülkemiz genelinde son dönemlerde ani hava olaylarının selleri olmasındaki en büyük etken hiç şüphesiz ki Küresel Isınmadır.

Geçtiğimiz yıllar da Tuzla, Muğla ve Akdeniz bölgesindeki şehirlerimizde kıyılarının açıklarında meydana gelen HORTUM olayı Küresel Isınmayla alakalıdır.

Deprem, sele heyelandan hortuma son yıllarda ülkemizde meydana gelen ani olayların temelinde Küresel Isınma ve İklim değişikliği olduğu bilinmelidir.

Şunu da ifade etmek gerekir ki; Küresel Isınma ve İklim değişikliği karşı önlem alma konusunda ülkemiz oldukça istekli ve arzuludur.

Atılan adımlara baktığımızda da bunu net bir şekilde gözlemiyoruz.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığın isminde değişikliğe gidilip Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği olarak değiştirildi.

Bakanlık bünyesinde İklim Değişikliğiyle ilgili birimler kuruldu.

Teori den uygulamaya geçen bu durum ülkemiz açısında olumlu bir adımdır.

Ülkemizi Küresel Isınma ve İklim değişikliğinin olumsuz en az indirecek önlemlerin alacağına inancımın tam olduğunu ifade etmek isterim.

Yeni dönemde özellikle YATAY Mimari kanunla güvence altına alınması sağlanmalı.

Yatay mimarının yanında 7 bölgenin coğrafi koşullarına yeni den inşası planlanıp hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılmalıdır.

Dere yatakları ve çevrelerinin İMAR’A kapatılması sağlanmalı.

Bu çerçeve de DERE yataklarının İMAR’A kapatılması kanunla güvence altında alınmalıdır.

Bakanlık bünyesinde İklim Değişikliği bünyesinde kıyı ilçelerimizin sahil hatları boyunca dalga kıran sistemleri yerleştirmelidir.

Okullar da ders kitaplarına İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ konulması sağlanmalıdır.

Bu şekilde geleceğimizin ümidi nesillerimize İKLİM Değişikliğini ne olduğu anlatılması ve bu bilince sahip olmalılar sağlanabilir.

Gelecek hepimizin, Hepimizin olan geleceğimize sahip çıkalım…