Meclis’ten Esenler Belediyesi’ne borçlanma yetkisi

Esenler Belediye Meclisi’nde Esenler Belediyesi’ne ”Borçlanm” yetkisi verilmesi gerginliği yaşandı. Muhalefet, “İBB’de karşı çıktığınız borçlanma yetkisini burada niye istiyorsunuz?” diye sordu.

Esenler Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde Kadir Topbaş Kültür Merkezi salonunda yapılan toplantıda gergin anlar yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun borçlanma yetkisi talebine muhalefet eden AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediye Meclisi’nden 10 milyon liralık borçlanma yetkisi istedi. Göksu, yapılan oylamada borçlanma yetkisini aldı.

Esenler Belediye Meclisi olağanüstü toplanarak borçlanma dahil önemli kararlar aldı. Gündem maddeleri arasında, Özel Kalem Müdürlüğü’nün çalışma yönetmeliği,  Menderes Mahallesi’ndeki Emniyet Tesis alanı plan tadili, belediyenin SGK’ya borçları karşılığında milyonlarca liralık gayrimenkul satışı ve koronavirüs salgını sebebiyle ilçede yurttaşlara sunulmakta olan tüm kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülmesi için yapılacak hizmetlerde kullanılmak  amacıyla 10 milyon liralık borçlanma yetkisi talep etti.

CHP’Lİ ŞAHİN: SADECE KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ GÖRÜŞELİM

Mecliste söz alan Esenler Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyesi Kemal Şahin, olağanüstü meclis toplantısında mevzuat gereği sadece koronavirüsle ilgili gündem maddesinin görüşülmesini, diğer teklif maddelerinin gündemden çıkartılmasını istedi ancak, Şahin’in bu önerisi kabul edilmedi.

Borçlanma yetki talebinin oylanması sırasında tekrar söz alan Şahin şöyle dedi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Mayıs 2020 tarihinde borçlanma ile ilgili olağanüstü toplantısında, Ak Partili meclis grubu olarak destek olmadınız. Ak Parti Grup Başkan vekili pandemi sürecinin kahramanlık edasıyla borçlanma istemek ve bunu tarihi olay olarak sunmak gibi ifadeleri olmuştu.

Esenler Belediye Başkanlığı’nın da talep ettiği gibi; pandemi sürecinde kahramanlık edasıyla borçlanmak istemek tarihi bir olay değildir. Çünkü bu bir insanlık görevi ve aynı zamanda sosyal belediyeciliğin bir gereğidir.

Bunun en güzel örneği her ne kadar hizmetleri engellenmeye çalışılsa da İBB’nin bu zor günlerde halkına verdiği destek ve yardımlardır. Bu da herkesin bildiği gibi takdire şayandır” diye konuştu.

BORÇLANMA TEKLİFİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Şahin’in konuşmaların Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu cevap verdi. Göksu İBB’de yardımlarla ilgili borçlanma hayır demediklerini, şimdiye kadar İBB’de önlerine gelen 20 borçlanma talebinden 19’una evet dediklerini anlattı. Göksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 10 ayda bütçesinin yüzde 40’ı kadar borçlandığını ve bu yetkinin Ak Partili meclis üyelerinin oylarıyla gerçekleştiğini anlattı. Konuşmaların ardından yapılan oylamada Esenler Belediye Meclisi Başkan Göksu’ya 10 milyonluk borçlanma yetkisi oy birliği ile verildi.

İBB’DE AK PARTİ VE MHP İLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin Mayıs ayında gerçekleşen olağanüstü toplantısında çoğunluğa sahip AK Parti ve MHP’li üyelerin önerileriyle geçen yıl onaylanan 4.6 milyar liralık borçlanma yetkisi 648 milyon liraya düşürülmüştü. İBB eleştirilmiş ayrıca, vatandaşın beyanına bağlı sosyal yardım talebi de reddedilmişti.

DOĞAN SUBAŞI: ÇELİŞKİLERLE DOLU

Esenler Belediye Meclisi zaman zaman gerginliklere sebep oldu. Toplantıyı izleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı İBB’nin Mayıs ayında gerçekleşen olağanüstü toplantısında karşı oldukları birçok konuyu ilçede uyguladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Büyükşehirde yaptıklarıyla ilçede yaptıkları tamamen çelişkili bir davranıştır. Kendi ilçelerinde maalesef uygulamıyorlar. Olağanüstü toplantıya İBB’de karşıydılar ama gelin görün ki karşı olduklarını yönettiği ilçede kendisi de yaptı. ‘Olağanüstü önem taşımayan hiçbir konu getirmeyin’ dediler, kendi ilçesinde hepsini getirdi.

Borçlanmayı da getirdi. İmar tadilatı da var. Bu çifte standardı anlamak tabi ki zordur. Ben bütün bu çelişkileri yerinde görmek için gittim. Gündem tek sayfa olarak dağıtıldı. Meclis üyeleri ekleri 10 dakika önce aldı. Borçlanma yetkisinin ne kadar lira için istendiğini bile 2 dakika önce öğrendiler. İmar dosyası yasal zorunluluğa aykırı olarak İmar komisyonuna gitmeden geçti” diye konuştu.