Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi “Dünya Diyabet Günü” Farkındalık Etkinliği Düzenledi

Gün geçtikçe toplumda yaygınlaşan bu hastalık için hem duyarlı olmak hemde farkındalık oluşturmak adına 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi ve Esenler Belediyesi Kültür Müdürlüğü işbirliği ile Esenler Kadir  Topbaş Kültür Müdürlüğü’nde seminerler düzenledi.

Programın organizasyonunu Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi İşletme Müdürü Fatma Üstün Akın ve Kurumsal Pazarlama sorumlusu Kadir Dilsiz’in öncülüğünde 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” sebebiyle farkındalık standı açıldı.

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi Doktorları tarafından etkinliğe katılan vatandaşlara diyabet hakkında bilgilendirme yapıldı. Broşür dağıtımıyla birlikte, kan şekeri ölçümü yapılarak konuyla ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

Metabolik rahatsızlıklardan olan ve yaşam kalitesini, sağlıklı yaşamı etkileyen bir hastalık. Vücudumuzun temel enerji gereksinimi karbonhidratlar ile sağlanır.  Glukoz beyin ve diğer organlar için enerji kaynağıdır. Yalnız hücrelerin bu glukozu kullanabilmesi için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Eğer insülin hormonu yeterli derecede vücutta bulanmazsa glukozun enerji olarak kullanımı da mümkün olmayacaktır. Çünkü kandaki glukozu hücrelere insülin götürür. İnsülin yokluğunda kanda glukoz birikir İşte bu olayın gerçekleşmesi diyabet yani kandaki şekerin yüksek olması olarak isimlendirilir.