Millet ‘Erdoğan’la yola devam’ dedi

Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı.

Siyasi partiler kıyasıya yarıştıkları seçim meydanlarında, sokaklarda ve esnaf ziyaretlerinde vatandaşlara ne kadar dokunabildiler? Bu sorunun cevabı çok mühim.

Halk ne istiyor, siz ne verebilirsiniz? Önemli olan bu. Yoksa boş vaatlerle insanları kandıramazsınız. Vatandaş artık bilinçli olarak tercihini yapıyor.

Geçmiş dönemde seçmene ve parti teşkilatlarına tepeden bakan milletvekillerine ‘Sen bana tepeden bakamazsın ben seçersem sen varsın” dedi seçmen son seçimde.

Seçmenler, 24 Haziran seçimlerinde bütün siyasi partilere bazı mesajlar verdi.

AK Parti’ye milletvekili seçiminde yüzde 42,6 oy verirken Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 52,5 oy verdi.

AK Parti Esenler’de yine Avrupa yakası birincisi olarak oyların yüzde 67’sini aldı. Bu başarıda şüphesiz İlçe Başkanı Umut Özkan ve teşkilatının, bitmez tükenmez enerjisi ile dolaşılmayan mahalle, sokak, girilmeyen dükkan ve ev, sıkılmayan el bırakmamasının büyük payı vardır. Özkan ve arkadaşları, gece gündüz çalışarak bu büyük başarıdaki emeklerinin karşılığını aldılar.

CHP seçmeni de Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye yüzde 22,6, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye ise yüzde 30,7 oy verdi.

CHP’de Kılıçdaroğlu sessizliğini korurken, İnce ise yenilgiyi kabul etti.

CHP seçmeni, özellikle oylarının artması gerekirken gerilemesi nedeniyle, parti yönetimine ateş püskürüyorlar.

Elazığ’da 41 yıl aradan sonra milletvekili çıkartırken CHP seçmeni ve yeni seçilen Gürsel Erol, Kılıçdaroğlu ve tüm yönetimin istifa etmesi gerektiğini söyleyerek istifalarını istiyorlar.

Gelelim Esenler CHP’ye… 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 15,3 olan oyunu 24 Haziran 2018 seçimlerinde 12,7’ye düşürdü. CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, Esenler’de bir TV kanalına “Esenler zor olan bir ilçe. Göreve geldiğim zaman ezberleri bozacağım ve AK Parti’nin kalesini yıkacağız” demişti.

Fakat Esenler’de seçim sonuçları Bülent Ütebay’ın dediği gibi olmadı ve CHP büyük kan kaybetti.

Ütebay, bu sonuçların ardından ne yapmayı düşünüyor, merak ediyoruz.

MHP seçmeni anketçileri yalanlarcasına “Biz Devlet Bahçeli’ye güveniyoruz” dedi. Yüzde 11,1 oranında oy verdi ve milletvekili sayısını artırarak “Bizi bölemezsiniz” mesajı verdi.

MHP seçimlerde en kazançlı parti çıkarken aynı zamanda da kurulacak olan hükümet için de kilit rol oynayacak.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kurulacak olan hükümeti destekleyeceklerini fakat hükümette yer almayacaklarını, buna rağmen Meclis çalışmalarında şartsız destek vereceklerini söyleyerek, 24 Haziran’da MHP’ye destek veren herkese teşekkürlerini belirtti.

MHP, Esenler’de 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 8,2 oy almıştı, 24 Haziran 2018 seçimlerinde ise yüzde 10,8 oy aldı.

MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz ve yönetimi, gece gündüz demeden çalışmalarının karşılığını aldılar.

Esenler de İYİ Parti ilk defa girdiği seçimlerde beklenen patlamayı yapamadı.

İlçe Başkanı Necdet Kiracı için de bu seçimde yüzde 6,0’lık oy, sanırım biraz daha çalışmaları gerektiğini gösteriyor.

Sonuç olarak geride kalan 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarının vatanımız ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederken kazananın Türkiye ve demokrasi olmasını temenni ediyorum.

Not: Benim bu yazımdan sonra Türkiye’de siyaset arenasında çok hızlı gelişmeler oldu.

CHP içinde Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce arasında koltuk savaşı başladı. Kılıçdaroğlu, muhalifleri hedef alarak bu partide koltuk peşinde olanlara yer yok diyerek kapıyı gösterdi. Ama muhaliflerin gözünü korkutamadı.

Muharrem İnce sessiz ve derinden olayları izliyor.

Çünkü, CHP içindeki İnce yanlısı milletvekilleri olağanüstü kurultayı toplamak için gereken oyları fazlası ile topladıklarını söyleyerek Kılıçdaroğlu’nun restine rest ile karşılık verdiler.

İYİ Parti de ise işler arap saçına döndü. Cumhurbaşkanı seçilemeyen Meral Akşener, milletvekili de olamadığı için parti genel başkanlığından istifa ederek aday olmayacağını açıkladı. Milletvekilleri ise Akşener’i bırakmayız diyorlar.

Bekleyip görelim, Türkiye’de 24 saatte çok şeyler değişebilir…