Taşköprü’de sarımsak için nöbet tutuyorlar

Türkiye’nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden ve dünyanın en kaliteli sarımsağını üreten Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde üreticiler, sarımsaklarını hırsızlık olaylarına karşı korumak için geceleri tarlada nöbet tutuyor.

Sarımsak hasadının başlamasıyla çiftçiler, sarımsakları kuruması için 10 gün boyunca tarlada bırakıyor. Üreticiler, bu süre içinde herhangi bir hırsızlık olayı yaşanmaması için geceleri tarlada nöbet tutuyor.

Sarımsak üretiminin yoğun olarak yapıldığı Acigişi mahallesinde üretim yapan Recep İnce, Taşköprü sarımsağının Şubat ve Mart aylarında dikiminin yapıldığını, Temmuz ayının ilk haftasından itibaren de hasadına başlandığını söyledi.

Sarımsağın zor ve zahmetli bir ürün olduğuna işaret eden İnce, “Sarımsakların hasadını yaptık, hırsızlık olayı olmaması için geceleri sabaha kadar tarlalarda bekliyoruz. Sarımsağın kuruması 8-10 gün sürüyor. Bu süreyi tarlalarda geçiriyoruz.” dedi.

Üreticilerden Şaban İnce’de hırsızlık olmaması için tarlalarının etrafında sabaha kadar dolaştıklarını dile getirerek, “Taşköprü sarımsağının çok zahmetli olduğunu herkes evinde yatarken biz yağışta, soğukta tarlalarda bekliyoruz.” şeklinde konuştu.