Uzm. Dr. İlknur Can: Doğru yapılan hacamat kalıcı iz bırakmaz

Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. İlknur Can, bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olan hacamatın, eğitimini almış ehil hekimler tarafından uygulanması halinde çok faydalı bir tedavi yöntemi olduğunu anlattı.

Hacamatın eğitimsiz kişilerce; uygun olmayan koşullarda ve uygun olmayan hastalara yapıldığında ise çok olumsuz sonuçlara neden olabileceğine dikkati çeken Can, “Hacamat yönteminin faydaları oldukça fazla. Özellikle, Fibromiyalji hastalığı, kronik yorgunluk ve tükenmişlik sendromu, gerilim tipi baş ağrıları ve migren konusunda sıklıkla başvurulan bir yöntem. Buna ek olarak Miyofasiyal ağrı sendromu kulunç, Postmenopozal sendrom, genel sağlığın korunması ve tüm kronik hastalıkların tedavisinde uygulanabilir.” diye konuştu.

Kuru ve kanlı hacamat arasındaki farkları söyleyebilir misiniz?

Kupa terapisi kuru ve ıslak kupa terapisi olarak ikiye ayrılır. Islak kupa terapisi halk arasında hacamat olarak da bilinir. Esasında iki yöntemin bir arada uygulanması daha doğrudur. Fakat bazı durumlarda tek basına kuru kupa tedavisi de uygulanabilir. Örneğin kaslarda gerilmeleri, tutulmaları, kulunçları olan hastalardan ıslak kupa tedavisini kabul etmeyenler veya ıslak kupa (hacamat) uygulamasının sakıncalı olduğu ilerlemiş diyabet (şeker hastalığı), kan hastalıkları veya kanama bozukluğu vb. olan hastalarda tercih ediyoruz. Kuru kupanın etki mekanizması hasta bölgede kanlanma artışını artırarak oranın oksijenlenmesinin sağlanması ve hasar verici ağrı oluşturucu maddelerin bu yolla oradan uzaklaştırılmasının sağlaması etkisi vardır. Aynı zamanda dairesel hareketlerle bazı yağlar eşliğinde uygulandığında masaj özelliğinden de faydalanabiliriz.

Islak kupa tedavisinde ise kupa uygulama bölgesine çeşitli boyutlarda bistüri ile derinin derinin alt dokularına inmeyecek şekilde belli belirsiz çizikler atılarak ve daha sonrasında yeniden kupa çekilerek içerideki kanın akması beklenir. Buradaki en önemli nokta atılan kesiklerin derinliği ve sıklığıdır. Fazla derin uygulanan kesiklerin hacamat tedavisinde yeri yoktur. Hiçbir işe yaramaz. Fazla derin yapılan kesiklerde hedeflediğimiz derideki kana ulaşıyoruz onun yerine derinin altındaki toplar damar kanları akıtılmış olur. Bu şekilde yapılan yanlış uygulamalar hacamat değildir. İstenilen şifa etkisi sağlanamaz. Aynı zamanda kişinin cildinde iz kalır. Peki hacamatın bize yanlış yapıldığını nasıl anlarız?

 • Vücutta oluşan yaraları normal kalıcı izler kalması.( Bu izlerin birkaç hafta kalması olağandır ama daha uzun süre kalan ömür boyu kalıcı iz hacamatın yanlış yapıldığını bize gösterir. )
 • Kupa sırasında aşırı ve abartılı bir kan akışının olması. Bu da uygulamanın fazla derine yapılarak venöz kanın (toplar damar) akıtıldığının bir göstergesidir. Bunun damardan kan alınmasından bir farkı yoktur. Hacamatın faydalarının gösterilmesi beklenemez. Damardan kan aldırma ile benzer faydalar ancak gözlemlenebilir.
 • Bazı kesimler hacamattan korkuyor. Kısaca bu korkuyu yenmeleri adına neler anlatabilirsiniz?

Medipol Esenler Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. İlknur Can, doğru yapılan hacamatın kalıcı iz bırakmayacağını belirtti.

İşin ehilleri tarafından yapılmadığında en kötü senaryo olarak neler yaşanabilir?

Acil hayati tehlike arz eden durumlarda dışında bütün tedavilerde hastanın rızası esastır. Hasta korkuyorsa istemiyor ise katiyen o tedavi hastaya uygulanmaz. Bizler hekimleri olarak hastamıza hastalığının nedenini, ne olduğunu, hayatında ve beslenmesinde yapması gereken değişiklikleri, mevcut bütün tedavi yöntemlerini ve gelecekte onu bekleyen tüm sonuçlarını anlatmalı fakat hastayı tedavi yöntemini seçmede kesinlikle özgür bırakmalıyız. Biliyorsunuz iyileşme önce inançla başlar. Hastanın korktuğu güvenmediği yöntemi uygulamasında ısrarcı olmak, iyileşmenin olmazsa olmazı olan hastanın iyileşmeye olan inancını ortadan kaldırarak tedavi başarısızlığını getirir. O yüzden asla hastaya ısrarcı olmamalı onu iyi aydınlatmamız gerekmektedir. Bu sadece hacamat tedavisi için değil tüm tıp tedavi yöntemleri için geçerlidir. Tedavi başarısının hastanın rızası olmadan istenilen düzeyde olması mümkün değildir. Ki zaten hastanın rızası olmadan o tedavinin hastaya uygulanması etik değildir.

Hacamat korkusu ile ilgili söyleyebileceğim biz hekimler olarak iyi bir öykü, mevcut hastalık analizi, muayene, öncesinde yapılan kan tahlilleri veya gerekirse diğer tetkikler olmadan hastaya hacamat kararı vermeyiz. Hatta bu tetkiklerde ve öyküde hacamat yapılması sakınca olan durumlarda hasta kendi ısrarcı olsa dahi bu tedaviyi yapmayız. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus bu uygulamanın merdiven altı yerlerde yapılmaması muhakkak doktor kontrolünde doktor tarafından yapılmasıdır.

Merdiven altı diye tabir edilen doktor olmayan kişilerce, uygun olamayan koşullarda ve ortamda yapılan hacamat uygulamasında halkta hacamata karşı korkuya neden olan enfeksiyon kapma riski yanlış uygulama riski her zaman vardır. Bu konuda kişi zaten fazlaca korkmalı veya daha önce böyle yerlerde uygulama olup da başına bir şey gelmedi ise Allah’ şükretmelidir. Sağlık bakanlığı ve adalet bakanlığının yayınladığı genelge sonucu bu uygulama yasal olarak sadece hacamat uygulama eğitimi almış ve sınava tabi tutularak bu konuda başarı sağlamış hekimlerce hacamat uygulamaya uygun tıbbi ortamlarda (hastane veya hacamat ruhsatlı muayenehanelerde) yapılabilir. Bunun haricindeki her kim uygularsa suç işlemiş demektir. Ve hastaya verebileceği risklerden tamamıyla kendisi sorumludur.

Hacamat yaptırmak için ilk 5 neden olarak ne sayabilirsiniz?

 • Hastalıklardan korunma
 • Genel iyilik hali
 • Detoksifikasyon
 • Performans artışı
 • Mevcut hastalıklarınızın semptomları ile başa çıkma

Hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Gerilim tipi baş ağrıları
 • Migren
 • Fibromiyaji
 • Miyofasiyel ağrı sendromu ( kulunç)
 • Tüm kronik hastalıklar
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Postmenipozal sendrom
 • Genel sağlığın korunması amaçlı uygulanabilir

Faydaları nelerdir?

 • Hastalıklardan korunma
 • Genel iyilik hali
 • Detoksifikasyon
 • Performans artışı
 • Mevcut hastalıklarınızın semptomları ile başa çıkma

Bu tamamlayıcı tedavi yöntemi bu konunun eğitimini almış ehil hekimler tarafından uygulanması halinde çok faydalı bir tedavi yöntemi olup uygun koşullarda ve eğitimsiz kişilerce ve uygun olmayan hastalara yapıldığında çok olumsuz sonuçlara neden olabilecek bir tedavi yöntemidir.