ESDEF’te yeni başkan Üzeyir Oruç oldu

Esenler Dernekler Federasyonunun (ESDEF)’in 8. olağan genel kurul kongresi Drejan Derneği’nde 1 Mayıs Pazartesi günü saat 12:00’da yapılarak, iki dönem yaptığı başkanlık yapan Cuma Helvacı görevini Üzeyir Oruç ve yönetimine devretti.

Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) 8. Olağan kongresi tek adayla, tek liste ile gerçekleşti Kurucu Başkanların sitem dolu sözleri ile başlayan kongrede Üzeyir Oruç ve listesi oybirliği ile seçildi.

Kongre öncesi yapılan sabah kahvaltısından sonra liste gerginliği başladı, divan başkanlığı tartışmasıyla gerginlik zirve yaptı. Daha sonra divan başkanlığına Cuma Helvacı’nın desteklediği Esenler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Soner Karabulut oy birliği ile seçildi.

YÖNETİM KURULU: Üzeyir Oruç, Kemal Sargın, Yalçın Türkoğlu, Alpaslan Eyüpoğlu, Halil Lalek, Orhan Gönen, Nuri Erdoğan, Osman Kelber, Sefarettin Korkmaz, Aziz Arkan, Ramazan Doğan.

DENETİM KURULU: Cuma Helvacı, Mustafa Elibol, Soner Karabulut.


ESDEF kurucu Başkanı aynı zamanda Denetleme Kurulu Başkanı Süleyman Kahveci: Denetim kurulu olarak yönetim kurulunun yaptığı işleri inceledik ve işlemleri tetkik ettik. Federasyon yönetim kurulunun bu zamana kadar yaptığı toplantılarda faaliyetleri federasyonun tüzüğüne uygun olarak ve dernekler federasyonunun kanununa göre yaptığı tespit edilmiştir. Federasyonun tutulması zorunlu olduğu defterlerde alınan karalarda imzaların eksik olduğu dernek tüzüğüne uygun olmadığı kararın bitişi ile imza arasında boşluk olduğu tespit edilmiştir.

KAPLAN’DAN ESKİ YÖNETİME SERT ELEŞTİRİ

ESDEF kurucu Başkanı aynı zamanda Gelecek Partisi Esenler İlçe Başkanı Mustafa Kaplan: Bizler büyük mücadelelerle ve emeklerle kurduğumuz federasyonumuzu tam 12 senedir, Cuma Helvacı’nın da yönetimde bulunduğu dönemi takip ediyorum. ESDEF’in bugüne kadar güzel hizmetler yaptığı ortada. Hizmetler elbette bireysel değil, tüm halkımızın verdiği desteklerle ve katkılarıyla gerçekleşmiştir. Dernekler, cemiyetler ve halkın yararına kurulmuş kurumlar aslı sorumluluklarını yerine getirdiklerinde başarılı olmuş olurlar.

Bizler Sivil toplum kuruluşlarıyız ve bağımsız çalışırız, kimselerin tekelinde değiliz. Ancak bazı arkadaşlarımızın algı sorunu olacak ki bu önemli ilkelerden savruldukları bir gerçek. Bu arkadaşlarımız bu bilgi düzeyinde değiller ve görevlerini içselleştirmişler yanı görev ve sorumluluklarından savrularak ihmal kolaycılığına gittiklerini üzülerek belirtmek isterim.

Biz sivil inisiyatifi oluşturarak halkın yararına olan işlerle uğraşmalıyız. Üretmeliyiz, üreteni desteklemeliyiz. Federasyonlarda yöneticilik yapan arkadaşların tutum ve davranışları çok önemlidir. Federasyonlar sivil toplum örgütleridir, bu örgütlerde görevlerini yapmayanlar, birilerine yaranma adına bazı işler yapanlar bu kurumlara en büyük zararı verirler. Bu iş siyasi partileri yönetenlerin iyi yöneticilerden oluşmadığında nasıl siyasi mezarlığa gidiyorlarsa böyle yönetilen tüm kurumlar, tüzüklerine göre hareket etmedikçe kapanırlar ve sonları aynı olur.

Şunu demek istiyorum… Biz bu kurumu birilerine yaranmak için kurmadık, bizler halkın yararına olmayan bir gelişme gördüğümüzde tepkimizi koymak, doğru yapılanı alkışlamak için kurduk. Biz halka önderlik yaparak, halkın bilincini artırmak özgül ağırlığımızı toplum adına siyasilere göstermek, böyle gelmiş böyle gitmeyecek demek için kurulmuş bir oluşumuz” diyerek Helvacı ve yönetimini eleştirdi.   

Kaplan, ESDEF’in kuruluşundan bu yana devamlı yanımızda olan yerel Basınımıza da ayrıcı çok teşekkür ediyorum.

Cuma Helvacı yaptığı kısa konuşmasında: “Beni yalnız bırakmayan kıymetli yönetim kurulu arkadaşlarıma dernek başkanları dostlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben bütün derneklerin başkanlarına ve yönetimlerine hakkımı helal ediyorum.” dedi.