Esenler’de 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Farkındalık Programı Düzenlendi

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Farkındalık Programı 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü Mahmut Çam’ın Modoratörlüğünde Esenler Ortopedik Engelliler Derneği’nde gerçekleştirildi.

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında konuşan Kurucu Başkan Ahmet Kurt, “Esenler Ortopedik Engelliler Derneği’nde gerçekleştirdiğimiz farkındalık programımıza katılan siyasi parti yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine, derneğimizin üyelerine ve ailelerine çalışmalarımızda emeği geçen, katılım ve destek veren herkese, yürekten teşekkürlerimi sunarım. Engelli bireylere ve ailelerine yönelik üretilecek hizmetlerde halisane bir niyetle ve ortaya konacak etkin bir iradeyle, tüm kişi, kurum ve kuruluşların desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

“Saniyesine hükmedemediğimiz şu Cihan da ne için nefes tüketiriz?”

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında konuşan Başkan Aziz Arkan, “Biz Engelliler, karşılaştığımız bütün olumsuzluklara rağmen, verdiğimiz ibretlik hayat mücadelemize,sağlıklı insanların ibret nazarı ile bakmaları için mücedele veririz.
Biz Engelliler kader nedir, en iyi bilen insanlarız. Çünkü her Müslümanın iman etmesi gereken 32 farzın imanın şartlarında, kadere iman en başta gelmektedir. Ve biz buna iman ettik.

Ancak, önümüze konulan hayat, bizim kaderimiz değildir.”

Geçtiğimiz 10 yıldır, gerek genel siyasette, gerekse yerel siyasette, engellilerin Türkiye siyasetin dışında kalması, temsil noktasında yok hükmünde kalması bizleri derinden yaralamaktadır. Oy hakkı olan engellilerin ne hazindir ki siyasette söz hakkı olmaması çok acı vermektedir.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, ne yazık ki siyasilerin somut öneriler dile getirmediği tek kitle ne yazık ki engellilerdir.
Halbuki bu gün engelli nüfusunu Türkiye nüfusuna böldüğümüzde, her 8 kişiden 1’i engellidir. Çekirdek aile yapısına göre hesapladığımızda Türkiye de her 2 aileden 1’inde birinci derece engelli yakını bulunduğunu görmekteyiz. Türkiye nüfusunun yarısını yakından ilgilendiren Engelliler ve Aileleri ne yazık ki siyasileri pek yakından ilgilendirmediğini görmek bizleri üzmektedir.

Temennimiz, her sağlıklı birey gibi erişim, ulaşım ve istihdam konusunda hak temelli somut adımların atıldığı Türkiye’yi hayal ettiğimizi belirtmek istiyorum.
10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebeti ile yanımızda olan, bizlere her daim omuz veren siyasilerimize, esnaf ve meslek odalarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, değerli basınımıza bir cümle bütün gönül dostlarımıza teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.”

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri dolayısıyla düzenlenen programa katılım sağlayan misafirlere Esenler Rizeliler Derneği’nin sponsor olduğu döner ve çiğ köfte ikramında bulunuldu.

Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Süleyman Kahveci’de günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmasında yönetim kurulu arkadaşlarının bu sene yapılan programa sponsor olduğunu belirterek hepsine teşekkür ediyorum dedi.

Programa katılan Esenler’deki siyasi partilerin temsilcileri günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptılar.

Günün sonunda etkinliklerine “Ata Tohumu” tanıtım kampanyası ve Esenler’in Ses Sanatçısı Mustafa Oğul ve Orkestrası tarafından müzik ziyafeti ile program sona erdi.